
En biblioteksbyggnad kan vara allt från en historiska byggnad till en byggnad i futuristisk stil. I det här numret av noll27 kan du bland annat läsa hur den holländske arkitekten Aat Vos ser på biblioteksbyggnaden och dess funktion, om biblioteksbyggnader genom två sekel och om världens fulaste bibliotek i Kosovo.
Du kan också läsa om Rosengårdsbiblioteket i Malmö och om stadsbiblioteket i Ulricehamn som båda ska bygga nytt, om Ode i Helsingfors snart två år efter öppnandet, och om Bjørvika i Oslo som blev färdigt under våren.
Du kan också läsa om biblioteksrummets utseende och funktion, om prisbelönt ljusdesign i biblioteksmiljö, om universell design, och om vad blivande inredningsarkitekter tänker om biblioteksrummet.
Inledningstexten är skriven av arkitekten Christer Malmström, profil är författaren Lars Wilderäng och kåserar gör arkitekten Gert Wingårdh.
På noll27.se kan du dessutom läsa om nya bibliotek i Helsingborg och i Falkenberg, om biblioteksservice i ny stadsmiljö, om 50 år av minnen på stadsbiblioteket i Lund, och ett längre kåseri signerat Gert Wingårdh.
Ladda ner noll27 nr2 som pdf (4 mb)
Webbspecial
- Framtidens bibliotek i Helsingborg
- Biblioteket i Falkenberg växlar upp
- 50 år av minnen
- Biblioteksservice i ny stadsdel
Innehåll
- Har ett bibliotek en a prioriform?
- Aat Vos – Arkitektgurun som bytte fokus
- Ny mötesplats i Oslo
- Biblioteket i Rosengård stakar ut vägen
- Nytt bibliotek efter lång process
- Vem kan älska Kosovos nationalbibliotek?
- ODE – Helsingfors nya vardagsrum
- Tre röster om biblioteksrummet
- Prisbelönt dagsljus på KB
- Universell design
- Biblioteket då och nu
- Blivande inredningsarkitekter skapar bibliotek
- PROFIL – Författare med känsla för hopp och katastrof
- KÅSERI – Boken, biblioteket och jag
Noll27: aktuellt magasin om biblioteksfrågor från Västra Götalandsregionen, Förvaltningen för kulturutveckling, ISSN 2002-4649